понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej częstokroć służą także za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenie z plastiku sadzi się w słonecznych elementach, gdzie ekspresowo rosną oraz silnie się zagęszczają. Bez liku szyku maja tez takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek względnie kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie przeważają w skwerze, a także nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko tez bujnie rozkwitają, tymczasem potrzebują także dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PCV z Mysłowic mogą być niezwykle smukłe, lecz trzeba je regularnie skracać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot wyznacza się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje porę suchą,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий