среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem ma��o biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia PVCGłowna na plot i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na plotki plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o regularnych kształtach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ogrodzenia z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek buduje się z kamieni przeróżnego układu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych układach, trzeba je adekwatnie dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego łączył się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий